При забелязване на често задавани въпроси (ЧЗВ) без отговор от Вас и колегите Ви – пишете ни!
Трябва добре да си добре запознат с правата и задълженията на студента. Можеш да ги намериш описани в Правилника за устройство на дейността на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (ПУДСУ) и Правилника за образователните дейности (ПОД). Двата правилника, както и много други можеш да намериш на сайта на СУ в раздел Правилници.
Познаването на тези правилници може да ти даде добри насоки в структурата на университета и факултета, както и правата на студента.
Чл. 157 от ПУДСУ гласи „Участието в упражнения, семинарни занятия, лабораторни упражнения и учебни практики и изпълнението на всички задачи по учебната програма на съответната дисциплина е задължително.“ В Правилника за образователните дейности на СУ лекциите също са вписани като част от занятията, които се посещават задължително. На база тези неща Факултетният съвет на БФ през октомври 2018 г. взе решение лекциите в Биологически факултет да са задължителни, като по усмотрение на преподавателя изискваната посещаемост да бъде между 80 и 100 %. Становището на ФСС при БФ и множеството дискусии с Ръководството преди това не успяха да предотвратят тази стъпка. Наблюденията на ФСС при БФ показват, че зависи много от дисциплината и преподавателя това дали ще бъде стриктно следено.
Обучението в България и респективно в СУ е по Eвропейската система за обмен на кредити (ECTS). Всяка дисциплина носи определени кредити, част от които се получават за аудиторна заетост (т.е. посещение и активно участие на лекции и упражнения). Кредити не могат да бъдат присъдени, ако учебните занятията не се посещават.
Кредитите са числена мярка на положения труд. При отсъствие от занятия няма как кредитите да бъдат изработени и отчетени. Тогава няма как да получите заверка по съответната дисциплина, следователно няма да бъдете допуснати на изпит.Заверката става с подпис на преподавателите в студентската книжка.
В ПУДСУ чл. 163 дефинира всички правила за допускане до изпит. Но, най-важното е да знаете, че:
чл. 163 (5) До явяване на изпит се допуска студент, който е изпълнил успешно всички задачи през семестъра по съответната учебна дисциплина. Изискванията към студентите се определят от катедрения съвет, обявяват се със започване на учебната дисциплина и не могат се променят по време на курса на обучение.
Важно! Настоявайте преподавателите да формулират своите изисквания още в началото на обучението по съответната дисициплина (без значение дали е от зимен или летен семестър), за да имате ясни правила.
Според член 57 ал (2) от Правилник за образователните дейности посочва че:
(2) Студент, който не е изпълнил задълженията си по учебен план прекъсва обучението си и презаписва незаверения семестър за следващата учебна година, като заплаща за него съответната семестриална такса.
(3) На студенти от последен курс на обучение, които не са положили успешно всички семестриални изпити до последната изпитна сесия по учебния план, може да се разреши явяване на следващите две сесии, но не по-късно от 1 година след последната сесия. По изключение, в случаи на удостоверени особено важни обективни причини, срокът може да бъде удължен с още 1 година.
Редовната форма на обучение изисква редовно посещение на лекции и задължително за практическите занятия, следователно може да се работи само във времето, което не е заето с учебни занятия и не се подготвяте за текущ контрол и изпити.
Всеки курс си има курсов ръководител, който е длъжен да помага на студентите. За всички въпроси трябва да се обръщате към тези преподаватели.
Също така може да потърсите заместник – деканите по учебната дейност, за бакалавърската – доц. Петя Христова и за магистърската – доц. Вяра Маматаркова.
В БФ има поставена кутия на Комисията по качеството на обучението. Намира се на партера, до помещението на портиерите и двете кафе машини. Можете да пуснете писмо, жалба, сигнал или предложение за подобряване на ситуацията. Комисията заседава веднъж месечно и разглежда постъпилите сигнали. Веднага се търси решение на проблема!
ФСС при БФ също е насреща за въпроси и екипът ще съдейства максимално за всеки студентски казус.
Датите на редовните изпитни сесии се определят в началото на всяка учебна година със заповед на Ректора. Винаги се публикуват на страницата на Софийския университет в раздела Академичен календар.
Поправителната сесия се обявява в Академичния календар на СУ всяка година. Обикновено се провежда края на август – началото на септември. На поправителна сесия имат право без такса да се явят всички студенти, които не са взели изпити от изминалата академична година.
За студенти, които имат изпити от курсове по-назад от една година – виж Условен изпит и Ликвидационна сесия във въпросите по-долу. .
Накратко трябва да знаете, че:
а) повишителни изпити се полагат само в текущата учебна година и се провеждат по време на септемврийската поправителна сесия;
б) не може да се явите за повишаване на оценката от държавен изпит и/или защита на дипломна работа (чл. 163 ал. 8 от ПУДСУ);
в) (8) При определени от факултетния съвет условия на втора сесия студент може да се яви и за повишаване на оценката по учебна дисциплина за текущата учебна година.
Според чл. 57 (1) от ПУДСУ, можете да продължите обучението си в по-горен курс с невзети на определените сесии изпити, но по реда и условията, определени от Факултетния съвет.
Практиката показва, че всяка година излиза решение за реда, по който се допуска да запишат студенти с невзети изпити в по-горен курс. Следи информационните табла, страницата на Биологически факултет и тази на ФСС при БФ за подробности.
Чл. 58 (1) Прекъсване на обучението се допуска при:
1. тежко заболяване, установена от лекарска консултативна комисия;
2. бременност, раждане и отглеждане на дете до тригодишна възраст;
3. неуспешно полагане на определен, от факултетския съвет, брой изпити, от предходна учебна година;
4. наличие на други важни причини, които възпрепятстват изпълнението на учебните задължения.
(2) По време на прекъсването на обучението, студентът има право да полага изпити по учебни дисциплини, за които има записани семестри.
(3) Прекъсване на обучението за срок от две години се допуска и при частичното му продължаване в чуждестранен университет само при условие, че студента е завършил успешно първи курс.
(4) Прекъсването на обучението се разрешава отделно за всяка учебна година при подадено заявление от студента с основанията по (1).
(5) Срокът на прекъсване на обучението не може да бъде повече от четири години за студенти от образователно-квалификационната степен „Бакалавър“ и „Магистър“ след средно образование и повече от две години за студенти от образователно-квалификационната степен „Магистър“ след висше образование.
(6) Прекъсване на обучението се разрешава (с изкл. на (1) т. 3) се разрешава от ректора по предложение на декана и възоснова на заявление от студента, към която са приложени документи, удостоверяващи наличието на основание за прекъсването. Редът и сроковете за прекъсването се определят със заповед на ректора.
Извънредната сесия се определя от Факултетния съвет индивидуално за всяка година. Обикновено тя съвпада с една от редовните сесии на студентите задочно обучение. Често студентите наричат условните изпити „ликвидация“, но за точната дефиниция на ликвидационна сесия – виж следващия въпрос.
На извънредна сесия имат право да се явяват ВСИЧКИ студенти, при наличие на дата за конкретния изпит в утвърдения график и при съгласие на преподавателя.
За извънредната сесия се изготвя индивидуален протокол от Отдел „Студенти“, на стойност 30 лв., който можете да заплатите на касата във факултета или онлайн.
Важно! Преди да внесете таксата и да отидете при инспектор в Отдел „Студенти“, попълнете молба и я съгласувайте с титулярите на дисциплините, на които искате да се явите.
Ликвидационната сесия представлява допълнителна опция за студенти последен курс на обучение или семестриално завършили студенти, които не са положили успешно всички семестриални изпити до последната изпитна сесия и им предстои явяване на държавен изпит.
Ликвидацията се състои преди датите за държавен изпит и за нея се изготвя индивидуален протокол от Отдел „Студенти“, на стойност 30 лв. за студенти последен курс и 50 лв. за семестриално завършили, който можете да заплатите на касата във факултета или онлайн.
Важно! Преди да внесете таксата и да отидете при инспектор в Отдел „Студенти“, попълнете молба и я съгласувайте с титулярите на дисциплините, на които искате да се явите.
Повече за административните такси на услуги..
Чрез банков превод на сметката на факултета или чрез еPay/EasyPay, по описания тук начин.
Документ от плащането се предава на инспектор в Отдел Студенти, заедно с попълнената молба, за да бъде издаден индивидуалният протокол.